Zasady funkcjonowania Warmińskiej Szkoły Katechistów

ZASADY PODSTAWOWE

1. Warmińska Szkoła Katechistów (dalej: WSK) została erygowana przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Józefa Górzyńskiego na mocy Dekretu z dnia 11 kwietnia 2024 r.

2. WSK stanowi drogę formacji katolickiej. Jej celem jest przygotowanie katechistów do prowadzenia katechezy parafialnej dorosłych, młodzieży i dzieci.

3. Szkoła działa przy Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (ul. Hozjusza 15, 11-041 Olsztyn) w ścisłej współpracy z podmiotami i agendami Archidiecezji Warmińskiej, które zajmują się formacją chrześcijańską.

4. Odpowiedzialnym za WSK jest Moderator, wikariusz biskupi ds. formacji stałej, z którym współpracuje Zespół organizacyjny WSK.

5. Cykl formacji podstawowej w WSK rozpoczyna się dniem skupienia we wrześniu i trwa dwa lata. Spotkania odbywają się raz w miesiącu według ustalonego programu, który obejmuje zajęcia teoretyczne (wykłady), praktyczne (warsztaty), a także formację duchową. Formacja w WSK kończy się egzaminem. Jeśli dojrzewanie kandydata do posługi domagać się będzie pogłębionej formacji, może ono zostać przedłużone w czasie.

6. Po ukończeniu przygotowania i pozytywnym zweryfikowaniu procesu formacyjnego odbywają się rekolekcje i następuje posłanie do misji, którego dokonuje Arcybiskup Metropolita Warmiński. Zewnętrznym znakiem powierzonej katechistom misji jest krzyż – symbol Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, którego Ewangelię pragną one i oni głosić oraz legitymacja katechisty (zawierająca zdjęcie, imię i nazwisko, informację o parafii zamieszkania oraz pieczęć).

7. Przygotowanie do pełnienia posługi odbywa się nie tylko w ramach zajęć prowadzonych w WSK. Dokonuje się ono również w parafii oraz w ramach indywidualnej pracy kandydata. Przygotowanie w parafii polega m.in. na poznawaniu i zakorzenieniu się w formacji prowadzonej w parafii (zwłaszcza ruchów i wspólnot), obserwowaniu prowadzonych katechez (przed udzieleniem poszczególnych sakramentów), zapoznaniu się z działalnością poradni rodzinnej, poznaniu i zaangażowaniu się w posługę ewangelizacyjną. Indywidualna praca przyszłego katechisty obejmuje m.in. szeroko pojętą troskę o własny rozwój duchowy, lekturę Pisma świętego, studium i pogłębienie zagadnień poruszanych podczas zajęć prowadzonych w WSK, słuchanie konferencji i katechez podczas rekolekcji parafialnych itp.

8. Formacja kandydatów prowadzona w ramach WSK powinna być współfinansowana przez parafię ich (przyszłej) posługi. Kandydaci, po udzieleniu im posługi, moralnie zobowiązani są do aktywnego wypełniania misji w parafii, gdzie zostaną posłani przez kompetentne władze kościelne.

KANDYDACI

9. Katechistą może zostać osoba, która wraz z Kościołem rozpoznaje powołanie do ewangelizacji i katechizowania, czyli głoszenia Jezusa Chrystusa, który pragnie zbawienia każdego człowieka. „Misja Chrystusa Odkupiciela, powierzona Kościołowi, nie została jeszcze bynajmniej wypełniona do końca. (…) Przekonujemy się, że misja Kościoła dopiero się rozpoczyna i że w jej służbie musimy zaangażować wszystkie nasze siły” (Jan Paweł II, Redemptoris missio, 1).

10. Zgodnie z dyrektywami papieża Franciszka „Wymaga się, aby były to osoby wiernie współpracujące z prezbiterami oraz diakonami, dyspozycyjne
do wykonywania posługi tam, gdzie jest to konieczne, i inspirowane przez prawdziwy zapał apostolski” (Antiquum ministerium, 8).

11. Posługa może być udzielona kobietom i mężczyznom, którzy są osobami ochrzczonymi i bierzmowanymi, powyżej dwudziestego piątego roku życia raz rekomendowanymi przez swoich proboszczów.

12. Kandydat powinien odznaczać się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą i zdrową pobożnością oraz gorliwym życiem sakramentalnym. Kandydat powinien wyróżniać się umiłowaniem Pisma świętego i Eucharystii, a także duchem posłuszeństwa Kościołowi. Powinien również cieszyć się dobrą opinią i akceptacją wspólnoty parafialnej, do której należy i w której będzie spełniać powierzone mu zadania.

13. Kandydaci do posługi mogą się wywodzić spośród osób, które angażują się w prowadzenie rekolekcji ewangelizacyjnych, podejmują zadania animatorów (np. w pracy z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania), przynależą do wspólnot, grup modlitewnych, stowarzyszeń i bractw, są liderami (animatorami) wspólnot lub ich członkami, ukończyli Warmińską Szkołę Biblijną, Warmińską Szkołę Duchowości, posługują jako nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, są (lub byli) lektorami, angażują się w wolontariat (także misyjny). Po odbyciu przygotowania w ramach WSK również świeccy nauczyciele religii (katecheci) mogą zostać katechistami.

14. Przed zgłoszeniem kandydata do WSK konieczne jest rozeznanie najpilniejszych potrzeb w zakresie ewangelizacji w parafii, formacji świeckich, celebrowania liturgii i dzieł miłosierdzia. Odpowiednio do rozpoznanych potrzeb po konsultacji z parafialną radą duszpasterską proboszcz zgłasza kandydata do posługi. Zgłoszenia dokonuje u Moderatora WSK i dostarcza mu wypełniony formularz.

MISJA KATECHISTY W PARAFII

15. Powołanie i misja katechisty dotyczą przede wszystkim głoszenia dobrej nowiny o zbawieniu oraz ukazywaniu Jezusa Chrystusa jako jedynego Zbawiciela człowieka. Właściwa posługa w parafii polega na głoszeniu katechez ewangelizacyjnych adresowanych do osób dorosłych, szczególnie rodziców i ich dzieci, które uczestniczą w procesie przygotowania do przyjęcia sakramentów (chrztu, bierzmowania, pokuty i pojednania, namaszczenia chorych, Eucharystii, małżeństwa). Ponadto koncentruje się wokół: ewangelizacji poprzez media; głoszenia Ewangelii na współczesnych areopagach ewangelizacji; dzieci i młodzieży, którzy zrezygnowali z lekcji religii; osób, które żyją w związkach niesakramentalnych lub odeszły od Kościoła.

16. Katechiści pełniący właściwą sobie posługę w parafii pod kierunkiem proboszcza nie pobierają wynagrodzenia. Gdy proboszcz zleca im dodatkowe zadania, wówczas ich wykonanie może zostać wynagrodzone zgodnie z porozumieniem zawartym między stronami.

17. Po ukończeniu formacji podstawowej rozpoczyna się stała formacja katechisty. Obejmuje ona stałą troskę o własny rozwój duchowy, rekolekcje specjalistyczne oraz spotkania proponowane przez osoby odpowiedzialne.